свет

Индонезија: Џамијата со 99 куполи го привлекува вниманието на посетителите

Џамијата лоцирана во градот Макасар во Индонезија, изградена е со уникатен дизајн кој ги привлекува вниманието на посетителите.

Ekip   | 03.03.2021
Индонезија: Џамијата со 99 куполи го привлекува вниманието на посетителите ( Foto: Zul Kifli / Anadolu Agency )

МАКАСАР

Џамијата која има 99 куполи во Индонезија, привлекува внимание со својот уникатен дизајн, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Џамијата е лоцирана во градот Макасар кој се наоѓа во индонезиската покраина.

Индонезија: Џамијата со 99 куполи го привлекува вниманието на посетителите

МАКАСАР (АА) - Џамијата која има 99 куполи во Индонезија, привлекува внимание со својот уникатен дизајн ( Zul Kifli - Агенција Анадолија )

 Оваа џамија е изградена со уникатен дизајн кој ги привлекува вниманието на посетителите.

Џамијата се состои од 99 куполи, со што е една од уникатните џамии во светот.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın