свет

Израел во првите 6 месеци од 2018 година приведе 3.533 Палестинци

Израелските сили само во месец јуни привеле 446 Палестинци

Safiye Karabacak   | 12.07.2018
Израел во првите 6 месеци од 2018 година приведе 3.533 Палестинци

Istanbul

ИСТАНБУЛ (АА) - Израелските сили во првите шест месеци во оваа година приведоа 3.533 Палестинци во окупираните Западен Брег, Источен Ерусалим (Кудс) и Газа, пренесува Anadolu Agency (AA).

Во заедничкото соопштение на повеќе здруженија, центри и институции, меѓу кои и Здружението на палестински затвореници, се наведува дека израелските сили, од почетокот на годината, до 30 јуни, привеле 3.533 Палестинци во окупираните Западен Брег, Источен Ерусалим и Газа, од кои 651 дете, 63 жени и 4 новинари.

Во соопштението се истакнува дека израелските сили, само во јуни привеле 446 Палестинци.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın