свет

Израелски извори: Катар можно е денес да објави прекин на огнот во Газа

Израелската државна телевизија КАН цитираше извор запознаен со деталите од договорот меѓу Израел и Хамас, кој истакна дека договорот е пред финализирање и дека Доха може да ги објави условите во текот на денот

Ahmed Asmar  | 21.11.2023 - Обновена : 22.11.2023
Израелски извори: Катар можно е денес да објави прекин на огнот во Газа

КУДС/ЕРУСАЛИМ (АА) - Израелски извор очекува можна објава од Катар за прекин на огнот во Газа, во рамките на кој ќе се склучи договор за размена на заробеници меѓу Палестинците и Израелците, пренесува Анадолу.

Израелската државна телевизија КАН цитираше извор запознаен со деталите од договорот меѓу Израел и Хамас, кој истакна дека договорот е пред финализирање и дека Доха може да ги објави условите во текот на денот.

КАН не соопшти повеќе детали.

Израелскиот „Канал 12“ цитираше израелски претставник кој истакна: „Ние сме многу блиску до постигнување договор.“

Официјалниот претставник, чие име не е споменато, додава дека договорот вклучува ослободување на 50 израелски заложници, додека другите, уште 50, можно е да бидат ослободени во замена за нареден прекин на огнот.

Тој истакна дека оние кои ќе бидат ослободени од заробеништво на Хамас се жени и деца.

Израелските медиуми соопштија дека ослободувањето на израелските заложници ќе биде во замена за ослободување на палестинските жени и деца од израелските затвори, како и дозволување влез на хуманитарна помош и гориво во Газа.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.