свет

Земјотрес од 6 степени го потресе Чиле

- Јужноамериканската држава Чиле ја потресе земјотрес со интензитет од 6 степени

Büşra Selvi Öğütcen   | 03.12.2019
Земјотрес од 6 степени го потресе Чиле

САНТЈАГО

ужноамериканската држава Чиле ја потресе земјотрес со интензитет од 6 степени, јавува Агенција Анадолија (АА).

Американскиот геолошки завод (USGS) соопшти дека епицентарот на земјотресот се наоѓа на границата меѓу Чиле и Перу, 38 километри југозападно од градот Арика, на длабочина од 32 километри.

Според првичните проценки, во земјотресот нема човечки жртви, ниту е причинета материјална штета.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.