свет

ЕУ најавува 520 милиони долари дополнителна воена помош за Украина

Борел истакна дека блокот ќе продолжи да врши притисок врз Русија со цел да се стави крај на војната во Украина, со економски санкции кои ја изолираат земјата на меѓународен план

Ekipa   | 13.05.2022
ЕУ најавува 520 милиони долари дополнителна воена помош за Украина

БРИСЕЛ (АА) - Шефот за надворешна политика на Европската Унија (ЕУ), Жозеп Борел, денеска објави дека блокот ќе понуди уште 500 милиони евра воена помош за Украина, јавува Агенција Анадолија (АА).

Говорејќи на патувањето кон состанокот на министрите за надворешни работи на Г7 во Вајзенхаус, Германија, Борел рече дека ќе објави дека Европската Унија обезбедува „нова транша од 500 милиони евра воена поддршка за Украина“.

Заедно со новата, помошта на блокот достига вкупно 2 милијарди евра.

Тој објасни дека министрите за надворешни работи на ЕУ треба да ја одобрат воената помош.

Борел додаде дека ќе донесе „нов политички поттик за договор“ за воведување нафтено ембарго на Русија во услови на преговори без резултати за предлогот на Европската комисија за шестиот пакет санкции.

Тој тврди дека блокот ќе продолжи да врши притисок врз Русија со цел да се стави крај на војната во Украина, со економски санкции кои ја изолираат земјата на меѓународен план.

Војната на Русија против Украина, која започна во февруари, остави илјадници мртви и ранети и принуди 6 милиони луѓе да пребегаат во странство.

Москва ги нарекува своите дејствија „специјална воена операција“ за „демилитаризација“ и „денацификација“ на Украина. За западните земји, сепак, тоа е војна на агресија и тие воведоа строги санкции како одговор, вклучително и забрана за руските државни медиуми, замрзнување на имотот, како и исклучување на банките од меѓународниот платен систем СВИФТ.

Освен тоа, ЕУ ѝ дава на Украина хуманитарна помош, макрофинансиска помош, како и буџетска поддршка.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın