свет

Германскиот шеф на дипломатија Мас во понеделник во посета на Турција

- За време на посетата, се очекува покрај билатералните и регионалните прашања, да се дискутира и за односите меѓу Турција и ЕУ

Zuhal Demirci   | 16.01.2021
Германскиот шеф на дипломатија Мас во понеделник во посета на Турција

АНКАРА

Германскиот шеф на дипломатијата Хеико Мас на 18 јануари (понеделник) ќе ја посети Турција, известува Агенција Анадолија (АА). 

Во писменото соопштение што го објави турското Министерство за надворешни работи се вели дека германскиот Министер Мас на 18 јануари (понеделник) пристигнува во работна посета на Турција, истакнувајќи „Се предвидува дека за време на посетата, покрај билатералните и регионалните прашања, ќе се разгледаат и односите меѓу Турција и ЕУ.“

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın