свет

Во февруари самит на американскиот претседател Трамп и севернокорејскиот лидер Ким

„Претседателот Доналд Трамп со Ким Џонг Чол разговараше час и половина за денуклеаризацијата и за самитот кој ќе биде одржан кон крајот на февруари“, соопшти Сандерс.

Kasım İleri   | 19.01.2019
Во февруари самит на американскиот претседател Трамп и севернокорејскиот лидер Ким

Washington DC

ВАШИНГТОН (АА) - Портпаролката на Белата куќа, Сарах Сандерс, соопшти дека вториот самит на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе биде одржан кон крајот на февруари, јавува Anadolu Agency (AA).

Трамп во Белата куќа се состана со заменикот на Централниот комитет на Работничката партија на Северна Кореја, Ким Џонг Чол.

„Претседателот Доналд Трамп со Ким Џонг Чол разговараше час и половина за денуклеаризацијата и за самитот кој ќе биде одржан кон крајот на февруари“, соопшти Сандерс.

Сандерс појасни дека местото на одржувањето на самитот ќе биде дополнително познато, а според нејзините зборови, американскиот претседател се радува на средбата со Ким.

Трамп и Ким Џонг Ун првпат се состанаа на 12 јуни мината година во Сингапур, а двајцата лидери тогаш постигнаа договор кој се однесува на денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.