свет

Виктор Орбан им предлага „унгарски национален конзервативен модел“ на земјите од ЕУ

Во својот говор на редовниот состанок на неговата партија во врска со изборите за Европскиот парламент (ЕП), кои ќе се одржат во јуни 2024 година, Орбан рече дека Унгарија е гласот на европските права

Aşkın Kıyağan  | 21.11.2023 - Обновена : 22.11.2023
Виктор Орбан им предлага „унгарски национален конзервативен модел“ на земјите од ЕУ

БУДИМПЕШТА (АА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан тврди дека унгарскиот национален конзервативизам, кој го нарече „спротивен модел“, може да биде алтернатива за луѓето во Европа, за кои рече дека се во неволја, јавува Анадолу.

Во својот говор на редовниот состанок на неговата партија во врска со изборите за Европскиот парламент (ЕП), кои ќе се одржат во јуни 2024 година, Орбан рече дека Унгарија е гласот на европските права.

Според него, Франција, Германија, Австрија и Италија „длабоко сакаат да бидат земји без имигранти и подготвени се да дадат половина живот за тоа“. Орбан тврди дека европските нации се во неволја.

Тој рече дека унгарскиот национален конзервативизам, кој го нарекува „спротивен модел“ од оној во неговата земја, може да биде алтернатива за да се поправи ситуацијата во ЕУ. „Европскиот модел на Брисел е застарен, додека светот се подмлади и се освежи.“

Орбан повтори дека тие се против можни преговори за пристапување на Украина во Европската Унија (ЕУ) и додаде дека е загрижен од идеолошкиот пристап на Брисел.

- Владејачката партија Фидес ја таргетира Фон дер Лајен -

Партијата на премиерот Орбан, Фидес, директно ја таргетира претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на изборните плакати што ги подготви за изборите за Европскиот парламент.

Фидес го користеше слоганот „Да не играме под нивните свирежи“ на постерите со слики од Фон дер Лајен и Алекс Сорос, син на бизнисменот Џорџ Сорос.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.