свет

Вашингтон: Муслиманите и Евреите заедно протестираа против нападите на Ал Акса

Неколку десетици муслимани, на кои им се приклучи група Евреи, пред израелската амбасада во Вашингтон протестираа против нападите на џамијата Ал-Акса

Bedrudin Brlyavac  | 29.07.2017 - Обновена : 30.07.2017
Вашингтон: Муслиманите и Евреите заедно протестираа против нападите на Ал Акса

Washington

ВАШИНГТОН (АА) - Муслимани и група Евреи во Вашингтон заедно протестираа против нападите на израелските сили врз џамијата Ал-Акса во Ерусалим, јавува Anadolu Agency (AA).

Неколку десетици муслимани, на кои им се приклучи група Евреи, пред израелската амбасада во Вашингтон протестираа против нападите на џамијата Ал-Акса.

Групата муслимани пред амбасадата ја изврши молитвата во знак на протест против нападот и воведување на забрана во Ал-Акса.

Неколку Евреи, кои беа во близина, во знак на солидарност со муслиманите носеа транспаренти да го искажат незадоволство од израелските напади на Ал Акса.

Израелската полиција вчера ги отвори сите влезови на комплексот на Ал-Акса во Ерусалим.

Управата на џамијата Ал-Акса соопшти дека израелската полиција одлучи да ги отвори сите влезови а ги укина и старосните ограничувања кои беа воведени претходно.

Ерусалим е свето место за муслиманите, Евреите и христијаните, и џамијата Ал-Акса претставува трето најсвето местото на исламот во светот, по Мека и Медина во Саудиска Арабија.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın