свет

Атентат врз ректор на универзитет во Мексико

- Марија Гуадалупе Мартинез ректор на универзитетот Веракруз Валадолид во Максико жртва на вооружен напад

Sinan Doğan   | 01.07.2020
Атентат врз ректор на универзитет во Мексико Фото: Архива - АА

АНКАРА

Марија Гуадалупе Мартинез ректор на универзитетот Веракруз Валадолид во Максико жртва на вооружен напад, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според вестите објавени во мескиканските медиуми, Мартинез бил нападнат од засега две непознати вооружени лица во својот дом во градот Халапа во државата Веракруз.

По повикот упатен од страна на очевидците, на местото на нападот пристигнале полицијата и екипи на првата помош, кои утврдиле дека Мартинез починал.

Напаѓачите избегале од местото на настанот.

Државниот обвинител во својат изјава во врска со настанот изјави дека е започната широко опсежна истрага во врска со настанот, додавајќи дека во најкусо време пред лицето на правдата ќе бидат изведени одговорните за нападот.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın