свет

Американски медиуми: Бајденовата кампања поддржана со „црни пари"

„Бајденовата кампања наводно е поддржана со 145 милиони долари од неименувани донатори, демократите реагираа на тие донации, кои со години се опишуваат како „црни пари", објави Блумберг

Emel Gözellik   | 25.01.2021
Американски медиуми: Бајденовата кампања поддржана со „црни пари"

ВАШИНГТОН

Американските медиуми тврдат дека предизборната кампања на претседателот на Соединетите Американски Држави (САД) Џо Бајден е подджана со „црни пари", пренесува Агенција Анадолија (АА).

„Бајденовата кампања наводно е поддржана со 145 милиони долари од неименувани донатори, демократите реагираа на тие донации, кои со години се опишуваат како „црни пари", објави Блумберг.

Се наведува дека донациите собрани за Бајден засенија 28,4 милиони долари собрани за неговиот противкандидат и сега поранешен претседател Доналд Трамп.

Истовремено, соборен е претходниот рекорд од 113 милиони долари собрани за републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни во 2012 година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın