свет

Активиран вулканот Синабунг во Индонезија

Вулканот Синабунг во утринските часови исфрлил пепел и чад, кои достигнале височина до околу 3 километри.

Ömer Faruk Yıldız   | 02.03.2021
Активиран вулканот Синабунг во Индонезија

КУАЛА ЛУМПУР

Активиран е вулканот Синабунг кој се наоѓа во индонезискиот остров Суматра, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според веста на индонезиската новинска агенција Антара, вулканот Синабунг во утринските часови исфрлил пепел и чад, кои достигнале височина до околу 3 километри.

Се истакнува дека овој вулкан за прв пат по 23 август во 2020 година покажа голема активност.

Нема жртви во случајот.

Во Индонезија последно во јануари настанаа експлозии на вулканот Мерапи кој се наоѓа на островот Џава.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın