свет

Тежок биланс од картелските војни и насилствата во Мексико

Тежок биланс од картелските војни и насилствата во Мексико

- Повеќе од 300.000 луѓе се убиени во војната која започна против картелите во Мексико во 2006 година, која сѐ уште не е добиена. Во процесот повеќе од 340.000 Мексиканци се раселија, а исчезнаа скоро 40.000 луѓе

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
„Одлуката да не се започнат преговори со С.Македонија и Албанија е големо разочарување и грешка“
22.10.2019

„Одлуката да не се започнат преговори со С.Македонија и Албанија е големо разочарување и грешка“

За време на своето обраќање на Генералното собрание на Европскиот парламент во Стразбур, Јункер зборуваше за минатонеделниот Самит на лидерите на ЕУ

Бангладеш ќе пресели 100.000 аракански муслимани на остров во Бенгалскиот Залив
22.10.2019

Бангладеш ќе пресели 100.000 аракански муслимани на остров во Бенгалскиот Залив

Владата на Бангладеш планира 100.000 аракански муслимани од камповите по должината на Мјанмар да ги префрли на остров во Бенгалскиот Залив

Метју Брајза: „Путин ќе помогне со безбедносната зона, но сака помош во Идлиб“
22.10.2019

Метју Брајза: „Путин ќе помогне со безбедносната зона, но сака помош во Идлиб“

Метју Брајза, виш соработник во Атлантскиот совет и поранешен шеф на персоналот на Националниот безбедносен совет во администрацијата на Џорџ В. Буш, за AA изјави дека Русија нема да ја запре воената операција на Турција

Како резултат на неповолните временски услови во САД настрадаа 4 лица
22.10.2019

Како резултат на неповолните временски услови во САД настрадаа 4 лица

Метеоролозите предупредуваат дека невремето може да потрае

Свечено устоличен новиот јапонски цар Нарухито
22.10.2019

Свечено устоличен новиот јапонски цар Нарухито

„Ветувам дека ќе дејствувам во согласност со Уставот на Јапонија и дека своите должности ќе ги извршувам како симбол на единството на Јапонија и јапонскиот народ“