наука и технологија

НАСА тестираше ракетен мотор за експедиција на Месечината

- Во соопштението на НАСА наведено е дека моторот С-25, кој е планиран за лансирање ракети на Месечината, е тестиран во вселенскиот центар Стенис во Мисисипи, САД

Emre Aytekin   | 06.04.2019
НАСА тестираше ракетен мотор за експедиција на Месечината

АНКАРА

Американската Агенција за истражување на вселената (НАСА) тестираше ракетен мотор РС-25, кој планира да го користи за свои експедиции на Месечината, јавува Anadolu Agency (AA).

Во соопштението на НАСА наведено е дека моторот С-25, кој е планиран за лансирање ракети на Месечината, е тестиран во вселенскиот центар Стенис во Мисисипи, во Соединетите Американски Држави (САД)

Тестирањето на системот на фирмата „Аероџет Рокетдин“ („Aerojet Rocketdyne“) успешно е извршено. Планирано е РС-25 да го замени постоечкиот мотор „Спејс ланч систем“ (SLS).


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın