култура и уметност

Директорот на документарниот канал на „Ал Џезира“, Махфуз: „Уметноста и културата се мост што ги спојува луѓето“

„Мислам дека уметноста е условена од она што се случува во политиката, економијата и општеството воопшто. Во тоа време, можеме да видиме промени во светот на сите овие полиња“, рече Махфуз.

Elvır Hodzıc   | 14.09.2021
Директорот на документарниот канал на „Ал Џезира“, Махфуз: „Уметноста и културата се мост што ги спојува луѓето“ Фото: Elman Omic/АА

САРАЕВО (АА) - Директорот на документарниот канал на „Ал Џезира“, Ахмед Махфуз, рече дека јазикот на киното и документарецот оди подлабоко и ги надминува класичните медиуми и дека овој вид уметност не треба да се доловува во дневната политика или каква било агенда, туку да се фокусира само на квалитетни приказни, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Мислам дека уметноста е условена од она што се случува во политиката, економијата и општеството воопшто. Во тоа време, можеме да видиме промени во светот на сите овие полиња“, рече Махфуз за АА.

Посочувајќи дека во светот се случуваат голем број војни, разни движења и пандемијата на коронавирусот, што влијае и на социјалната дистанца, комуникациите, валутите, криптовалутите и сè друго, Махфуз посочи дека неизбежно мора да се следат овие трендови и дека во тоа посебно се истакнала индустријата на филмот.

Тој нагласи дека фотографијата и визуелната слика имаат своја моќ и дека тие циркулираат во општеството надвор од сите граници.

„Кога имате таква универзална промена во светот, уметноста треба да ги следи и да ги придружува тие промени. Ова беше случај и во периодот на големи глобални промени за време на светските војни, кога имавме многу движења и можеме да ги следиме како движења во уметноста. Ова влијае на уметноста воопшто, а не само на нејзината индивидуална област. Влијае врз кинематографијата, литературата, сликарството и сите други видови уметност и човечки живот. Тоа е еден вид одраз на она што се случува во општеството и еден вид документ за она што се случува во тој момент. Кога се случуваат многу промени во светот, уметноста мора да биде таму за да ја придружува“, рече Махфуз.

Нагласувајќи дека медиумите како такви имаат своја улога во општеството и дека секако постои уметност која го документира духот на некое време, Махфуз рече дека уметноста и културата треба да бидат еден вид мост што ги поврзува луѓето, без оглед на дневно политичката агенда и дека ова треба да се препознае на Балканот и да ја искористи таа димензија на уметноста.

„Сите ние веруваме дека културата има подлабоки корени од политиката која е променлива. Затоа, човештвото е испреплетено со многу сличности и заеднички вредности. Уметноста треба да нè посочи на она што ни е заедничко, затоа се обидуваме да се држиме подалеку од тие промени и политики и да се фокусираме на нашите подлабоки корени, култура. Мислам дека уметноста може да го стори тоа“, истакна Махфуз.

Денеска во Сараево завршува четвртото издание на „AJB DOC фестивалот“, а Махфуз рече дека секогаш верувал во овој проект, кој е голем настан, база во оваа област. Тој им честиташе на вработените вклучени во организацијата на Фестивалот, а особено на успехот во надминувањето на последиците од пандемијата на Ковид-19.

„Она што го сакаме е да го прошириме овој фестивал на глобално ниво во наредните години и години. Треба да растеме, да бидеме посеопфатни бидејќи без тоа нема да успееме. Кога некој сака да стане дел од елитата, тогаш фудбалските клубови исто така играат пријателски натпревари со Реал Мадрид и други врвни тимови за да го стекнат потребното искуство. Иста е ситуацијата и со ваквите фестивали. Тие ви нудат да го најдете целото потребно искуство на едно место. Затоа сум убеден дека за пет години, AJB DOC ќе биде главниот собир од ваков вид во регионот и пошироко“, рече Махфуз.

Овогодишниот Фестивал на документарниот филм „Ал Џезира Балкан“ (АЈБ ДОК) беше отворен со најава дека четвртото издание на Фестивалот ќе обележи важни вести поврзани со новата платформа за индустријата, што ќе биде започната на јубилејниот 5-ти филмски фестивал AJB DOC во 2022 година.

Денот на индустријата AJD е најавен како меѓународна платформа насочена кон поддршка на развојот на продукцијата на документарни филмови низ целиот свет, вклучувајќи меѓународни и регионални копродукции.

Најавените денови на индустријата AJD и AJB DOC ќе им овозможат на режисерите на документарни филмови да се поврзат со менаџери од Балканот и пошироко за да обезбедат средства за производство на документарни филмови од Југоисточна Европа, Јужен Кавказ и Блискиот Исток и Северна Африка и нивна поддршка во емитување, дистрибуција, скрининг и продажба низ целиот свет.

„На крајот на краиштата, големите проекти и сè се прави за публиката. Затоа мислам дека тоа е повеќеслојна добивка бидејќи некој плаќа, за да може некој да соработува и да снима филмови, што ќе бидат прикажани пред публика која ужива. Пред две години, почнавме да зборуваме за тоа како да го направиме AJB DOC уште попрофесионален, уште повеќе фокусиран на уметноста на документарниот јазик, и така дојдовме до идеја да ги комбинираме искуствата и да создадеме нова платформа“, рече Махфуз.

Нагласувајќи дека Балканот има долга историја на кино и истакнати создавачи на филмови, Махфуз рече дека „Ал Џезира“ презела водечка улога во унапредувањето на документарните филмови. Затоа ќе работиме на тоа во наредните години и ќе им дадеме шанса на младите луѓе, бидејќи не се работи за пари, туку и за вредна размена на искуства“, рече Махфуз.

Нагласувајќи дека јазикот на кинематографијата и документарецот оди подлабоко и подалеку од класичните медиуми, Махфуз рече дека овој вид уметност не треба да се зароби во дневната политика или каква било агенда, туку исклучиво да се фокусира на квалитетни приказни.

„Приказната и начинот на раскажување се важни. Главната сила во сето ова се младите луѓе кои се и директни виновници за промените во општеството“, заклучи Махфуз.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın