Турција, Коронавирус

Ердоган и Видодо разговараа за соработката во борбата против ширењето на коронавирусот

- Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган разговараше со неговиот индонезиски колега Џоко Видодо

Sefa Mutlu   | 31.03.2020
Ердоган и Видодо разговараа за соработката во борбата против ширењето на коронавирусот

ИСТАНБУЛ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган разговараше со неговиот индонезиски колега Џоко Видодо, јавува Агенција Анадолија (АА).

Дирекцијата за комуникации при Кабинетот на турскиот претседател соопшти дека Ердоган и Видодо телефонски разговарале за низа билатерални и регионални теми, вклучувајќи ја и соработката на двете земји во борбата против ширењето на коронавирусот.

Коронавирусот кон крајот на минатата година се појави во кинескиот град Вухан, а Светската здравствена организација (СЗО) на 11 март оваа година прогласи глобална пандемија на Ковид-19.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın