свет, Коронавирус

Германија: Од последиците на Ковид-19 починаа повеќе од 85.000 лица

Во соопштението на Институтот на „Роберт Кох“ (РКИ) е наведено дека во последните 24 часа заразувањето со коронавирус е потврдено кај 6.125 лица. Со тоа бројот на заразени е зголемен на 3.533.376.

Cüneyt Karadağ   | 11.05.2021
Германија: Од последиците на Ковид-19 починаа повеќе од 85.000 лица

БЕРЛИН

Во Германија од последиците на заразување со коронавирус починаа повеќе од 85.000 лица, јавува Агенција Анадолија (АА).

Во соопштението на Институтот на „Роберт Кох“ (РКИ) е наведено дека во последните 24 часа заразувањето со коронавирус е потврдено кај 6.125 лица. Со тоа бројот на заразени е зголемен на 3.533.376.

Во последните 24 часа починаа 283 лица, вкупно 85.112.

Неделната инциденца, односно бројот на новозаразени на 100.000 жители е 115.4.

Првата доза на вакцина против Ковид-19 ја примија повеќе од 27.286.227 лица, а втората доза 7.813.381 лица.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın