свет, Коронавирус

Во светот со Ковид-19 заразениповеќе од 62,59 милиони луѓе

Податоците објавени на интернет станицата „Worldometer" покажуваат дека од последиците на Ковид-19 починале 1.458.485 лица

Fuat Kabakcı,Nazlı Yüzbaşıoğlu   | 29.11.2020
Во светот со Ковид-19 заразениповеќе од 62,59 милиони луѓе

АНКАРА

Со новиот тип на коронавирусот (Ковид-19) во светот се заразени повеќе од 62,5 милиони луѓе, јавува Агенција Анадолија (АА).

Податоците објавени на интернет станицата „Worldometer" покажуваат дека од последиците на Ковид-19 починале 1.458.485 лица.

Бројот на заразени е зголемен на повеќе од 62.592.000, а досега од Ковид-19 се опоравија 43.203.107 лица.

Највеќе случаи на заразување,13.610.357 лица, потврдени се во САД, каде од Ковид-19 починале 272.254 лица.

Други земји со највеќе заразени се Индија (9.393.039), Бразил (6.290.272), Русија (2.242.633), Франција (2.208.699) и Шпанија (1.646.192).

Други земји со највеќе починати се Бразил (172.637), Индија (136.733), Мексико (105.459), Велика Британија (58.030) и Италија (54.363).


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın