свет, Коронавирус

Во Германија мерките против коронавирусот продолжени до 18 април

„Сè уште не успеавме да го победиме вирусот, не се откажува“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел утринава во Берлин по 12-часовните консултации со државните премиери.

Ekip   | 23.03.2021
Во Германија мерките против коронавирусот продолжени до 18 април

БЕРЛИН

Во Германија, мерките за спречување на ширењето на коронавирусот се продолжени до 18 април поради наглиот раст на бројот на новозаразени, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Сè уште не успеавме да го победиме вирусот, не се откажува“, изјави германската канцеларка Ангела Меркел утринава во Берлин по 12-часовните консултации со државните премиери.

„Германија е во многу сериозна ситуација со зголемениот број заразени, зголемениот притисок врз единиците за интензивна нега и ширењето на разните варијанти на вирусот кои се многу повеќе заразни“, додаде таа.

„Ние сме во трка со вакцинацијата“, изјави Меркел.

Меркел посочи дека земјата „во основа се соочува со нова пандемија“ со нов вирус, што е многу посмртоносен и повеќе заразен.

Доколку во областа има стапка на повеќе од 100 заразени во три последователни денови, ќе бидат воспоставени построги мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.

Заострувањето на мерките за спречување на коронавирусот за време на велигденските празници се одвива во пресрет на повиците на некои здравствени експерти за целосно затворање со ноќен полициски час.

Коалициската влада на Меркел е под силен притисок од јавноста за справување со пандемиската криза, особено кога станува збор за нејзината бавна програма за вакцинирање.​​​​​​​

Откако во декември во Германија беше дадена првата доза од вакцината, Германија вакцинираше само околу 9 отсто од нацијата, при што досега се дадени околу 7,5 милиони први дози и 3,3 милиони втори дози.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın