свет, Коронавирус

Бројот на откриени случаи на Ковид-19 во светот надмина 96 милиони

Во светот од Ковид-19 починаа 2.049.352 лица, додека 68.654.826 лица оздравеа од овој вирус

Fuat Kabakcı   | 19.01.2021
Бројот на откриени случаи на Ковид-19 во светот надмина 96 милиони

АНКАРА

Бројот на откриени случаи на новиот вид коронавирус (Ковид-19) во светот надмина 96 милиони, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според интернет-страницата „Worldometers“, во светот со Ковид-19 се заразени 96.010.036 лица.

Најмногу случаи се откриени во Соединетите Американски Држави (САД), каде што со вирусот се заразени 24.626.376 лица.

По САД следуваат Индија (10.582.647), Бразил (8.512.998238), Русија (3.591.066), Велика Британија (3.433.494), Франција (2.914.725), Турција (2.392.963), Италија (2.390.101), Шпанија (2.336.461), Германија (2.059.314), Колумбија (1.923.132), Аргентина (1.807.428), Мексико (1.649.502), Полска (1.438.914), Јужноафриканската Република (1.346.936), Иран (1.336.217), Украина (1.163.716) и Перу (1.068.802).

Во светот од Ковид-19 починаа 2.049.352 лица, додека 68.654.826 лица оздравеа од овој вирус.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.