живот

Играта на кучињата на заледеното езеро Балик ги насмеа посетителите

Површината на езерото Балик, што се наоѓа на границите на Игдир и Агри, замрзната е целосно како резултат на студеното време што го зафати регионот

Bülent Mavzer   | 02.02.2021
Играта на кучињата на заледеното езеро Балик ги насмеа посетителите Фото: Bülent Mavzer/AA

ИГДИР (АА) – Кучињата што играат на ледената површина на езерото Балик, кое се смета за едно од највисоките езера во Турција, ги воодушевија посетителите на езерото, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Површината на езерото Балик, што се наоѓа на границите на Игдир и Агри, замрзната е целосно како резултат на студеното време што го зафати регионот.

Двете кучиња шетаа и играа на ледената површина на езерото, што се наоѓа на надморска висина од 2.241 метар.

Кучињата, кои имаа тешкотии да застанат на своите нозе на ледената површина од езерото, го задржаа вниманието на луѓето што го посетија езерото.

Забавата на кучињата на длабокиот син мраз, што ја доби својата боја од небото, исто така ги насмеа посетителите.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.