економија

„Економијата треба да биде стабилизатор во американско-турските односи“

Албајрак ги нагласи постоечките напори во билатералните односи меѓу сојузниците на НАТО, но рече дека тие не треба да ги спречат да гледаат кон иднината од позитивната страна

Michael Hernandez   | 16.04.2019
„Економијата треба да биде стабилизатор во американско-турските односи“

ВАШИНГТОН (АА) - Турскиот министер за трезор и финансии, Берат Албајрак, изјави дека економските врски треба да служат како главен стабилизатор меѓу САД и Турција, јавува Anadolu Agency (AA).

Во своето обраќање пред бизнис-лидерите во главниот град на САД, Албајрак изјави дека финансиските врски меѓу земјите мора да бидат исто толку стабилни како и нивното традиционално партнерство за безбедност.

„Тие треба да играат поактивна улога во одредувањето на иднината на односите меѓу двете земји. Разбирам дека ова е полесно да се каже отколку да се направи, но сакам да ги уверам сите дека ова е нашата визија“, рече Албајрак, признавајќи дека историската длабочина и институционалната сила на безбедносниот сојуз е важен дел во билатералните односи.

Албајрак ги нагласи постоечките напори во билатералните односи меѓу сојузниците на НАТО, но рече дека тие не треба да ги спречат да гледаат кон иднината од позитивната страна.

„Да ги избегнеме заканите за санкции и игрите, со преземање ризични потези и да работиме на создавање реална, но позитивна агенда“, рече тој.

Тензите меѓу САД и Турција се зголемија во текот на изминатите месеци, кога Турција започна да го добива рускиот напреден ракетен систем за одбрана „С-400“, за кој Вашингтон вели дека ќе ја загрози улогата на Турција во програмата на борбените авиони на петтата генерација „Ф-35“ и која би можела да предизвика санкции кон Конгресот.

САД веќе ги суспендираа испораките на делови и услуги поврзани со приемот на Турција на авионите кои чинат повеќе милиони долари.

По продолжените безуспешни напори за купување на системот за противвоздушна одбрана од САД, Анкара во 2017 година одлучи да го купи рускиот систем „С-400“.

Официјалните претставници на САД сугерираа дека е подобро Турција да го купи ракетниот систем „Патриот“, отколку воздушниот одбранбен систем „С-400“, тврдејќи дека не е компатибилен со системите на НАТО и дека „Ф-35“ ќе ги изложи на можна руска измама.

Турција, сепак, нагласи дека „С-400“ нема да биде интегриран во оперативноста на НАТО и дека затоа нема да претставува закана за Алијансата.

„Нема промена во посветеноста на Турција на НАТО“, изјави вчера турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар, на годишната конференција на Американско-турскиот совет.

Друга област на загриженост за двете страни е планот за безбедна зона по турско-сириската граница.

Во декември американскиот претседател Доналд Трамп одеднаш најави повлекување на американските сили од Сирија. Сепак, оттогаш, Вашингтон делумно се предомисли и рече дека во февруари неколку стотици војници ќе останат за мировните напори и ќе создадат меѓународна мировна зона.

САД, исто така, споменаа дека безбедната зона нема да ја вклучува ЈПГ, сирискиот огранок на ПКК - назначената терористичка организација во САД и Турција.

„Можната безбедна зона треба да ја реши загриженоста на Турција во врска со националната безбедност“, изјави Акар.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.