Балкан

Чавушоглу: „Нашата блиска соработка со Словенија придонесува за благосостојбата на Западен Балкан“

„Гледаме дека во многу западни земји доаѓа до пораст на исламофобичните и антисемитските напади. Истовремено, се кршат и правата на бегалците и малцинствата. Заеднички треба да се бориме против тоа“, смета Чавушоглу

Şerife Çetin,Nazlı Yüzbaşıoğlu,Gökhan Varan   | 04.05.2021
Чавушоглу: „Нашата блиска соработка со Словенија придонесува за благосостојбата на Западен Балкан“ ( Foto: Cem Özdel / Anadolu Agency )

ЉУБЉАНА

Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, рече дека во одредени земји на Европската Унија (ЕУ) доаѓа до одредени проблеми кога се во прашање човековите права и дека се во пораст исламофобичните и антисемитските напади, јавува Агенција Анадолија (АА).

Чавушоглу во текот на посетата на Словенија се состана со министерот за надворешни работи на оваа земја, Анже Логар, по што одржаа и заедничка прес-конференција.

Чавушоглу истакна дека состанокот со министерот и состаноците на делегациите биле исклучително продуктивни, а тоа била и можност за разговори за унапредување на билатералната соработка.

„Споделуваме заеднички став кога е во прашање продлабочувањето на односите“, рече Чавушоглу.

Турскиот министер истакна дека е разговарано за начините на унапредување на економската соработка и за зголемувањето на обемот на билатералната трговија.

„Обемот на билатералната соработка моментално надмина две милијарди долари, меѓутоа тука постои одреден дисбаланс кога е во прашање Турција, па потребно е да се постигне рамнотежа. Треба заеднички да работиме. Разговаравме и за тоа, ова прашање да биде разгледувано на состанокот на Заедничкиот економски совет, што ќе биде одржан во наредните денови“, рече Чавушоглу.

Тој додаде дека е разговарано за диверзификација на стоката, поголеми инвестиции во Словенија и како да се постигнат поголеми словенечки инвестиции во Турција.

Шефот на турската дипломатија упати благодарност до Словенија за довербата укажана на турските компании и потсети дека турските компании во последните неколку денови победиле на значајни тендери.

Исто така, тој ѝ посака среќа на Словенија која во наредниот период ќе го преземе претседавањето со ЕУ.

Чавушоглу со Логар разговарале за приоритетите на активностите кога е во прашање претседавањето на Словенија.

„Како Турција, сакам да го нагласам следното: Иако не сме членка, ние сме земја која преговара. Во тие рамки, сакам да кажам дека ќе ги поддржиме тие приоритети“, рече Чавушоглу.

Разговарано е и за прашањата што се однесуваат не само на Западен Балкан, туку и на случувањата во Либија, Сирија и Авганистан.

Посебно се осврнале на Западен Балкан.

Чавушоглу додаде дека Турција и Словенија ги споделуваат загриженостите и интересите на Балканот.

„Нашата блиска соработка со Словенија придонесува за благосостојбата и мирот на Западен Балкан“, рече Чавушоглу.

Додаде дека е нагласено значењето на севкупните политики во регионот и дека не поддржуваат никаква сепаратистичка реторика базирана на вера или нација.

Чавушоглу одговараше и на прашањата во врска со посетата на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, во Турција, организирана на 6 април.

„За жал, протоколарната криза на делегацијата на ЕУ ги засени нашите продуктивни разговори“, рече Чавушоглу.

Смета дека е потребно да се преземат конкретни чекори кога е во прашање ревидирањето на Царинската унија, дијалогот на високо ниво, безвизниот режим, борбата против тероризмот и миграциите.

Истакна и дека Турција презема значајни реформи кога се во прашање човековите права и потсети дека претседателот на таа земја, Реџеп Таип Ердоган, неодамна со јавноста го споделил Акцискиот план за човековите права.

„Прашањето за човековите права како во институциите на ЕУ така и во земјите членки, станува приоритетна тема бидејќи почнаа да се формираат проблеми на тоа поле. Гледаме дека во многу западни земји доаѓа до пораст на исламофобичните и антисемитските напади. Истовремено, се кршат и правата на бегалците и малцинствата. Заеднички треба да се бориме против тоа“, рече Чавушоглу.

Запрашан за одлуката на Турција да се повлече од Истанбулската конвенција, Чавушоглу рече дека тоа не е прашање кое се однесува на заштита од правата на жените. Потсети дека споменатиот документ предизвикал расправи во многу земји, а шест членки на ЕУ не го одобриле.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın