Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Регистрирани 721 нов случај на Ковид-19

Од последици предизвикани од Ковид-19 во последното деноноќие починаа седум лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 3.126.

Admir Fazlagic   | 27.02.2021
Северна Македонија: Регистрирани 721 нов случај на Ковид-19

СКОПЈЕ

Во последните 24 часа во Република Северна Македонија се регистрирани 721 нов случај на коронавирусот (Ковид-19), со што вкупната бројка на лица позитивни на коронавирусот во земјата се искачи на 102.482, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Од последици предизвикани од Ковид-19 во последното деноноќие починаа седум лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 3.126.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 171 оздравени пациенти од Ковид-19, вкупно 91.066 оздравени од почетокот на заразата.

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Северна Македонија изнесува 8.290.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се реализирани 3.816 тестирања за Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 519.985 тестирања.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın