Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Регистрирани 67 нови случаи на Ковид-19, починато 31 лице

Од последици предизвикани од коронавирусот пријавени се 31 починато лицa. Билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 4.992.

Admir Fazlagic   | 04.05.2021
Северна Македонија: Регистрирани 67 нови случаи на Ковид-19, починато 31 лице ( Foto: Arhiva / AA )

СКОПЈЕ 

Во последните 24 часа во Република Северна Македонија регистрирани се 67 нови случаи на коронавирусот, Ковид-19, со што вкупната бројка на евидентирани случаи од почетокот на епидемијата во земјата порасна на 152.814, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Од последици предизвикани од коронавирусот пријавени се 31 починато лицa. Билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 4.992.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 782 оздравени пациенти од Ковид-19, додека вкупната бројка на излекувани изнесува 134.653.

Во моментот, бројот на активни случаи со Ковид-19 изнесува 13.169.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се реализирани 1.169 тестирањa за Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın