Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Регистрирани 582 нови случаи на Ковид-19

Од последици предизвикани од Ковид-19 во последното деноноќие починаа 13 лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 3.111.

Admir Fazlagic   | 25.02.2021
Северна Македонија: Регистрирани 582 нови случаи на Ковид-19

СКОПЈЕ

Во последните 24 часа во Република Северна Македонија се регистрирани 582 нови случаи на коронавирусот (Ковид-19), со што вкупната бројка на лица позитивни на коронавирусот во земјата се искачи на 101.214, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Од последици предизвикани од Ковид-19 во последното деноноќие починаа 13 лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 3.111.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 374 оздравени пациенти од Ковид-19, вкупно 90.685 оздравени од почетокот на заразата.

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Северна Македонија изнесува 7.418.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се реализирани 2.972 тестирања за Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 512.692 тестирања.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın