Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Регистрирани рекордни 641 случаи на Ковид-19 за 24 часа, починати 12 лица

Министерството за здравство соопшти дека се починати 12 лица, со што вкупната бројка на починати од овој вирус во земјата се искачи на 862.

Admir Fazlagic   | 21.10.2020
Северна Македонија: Регистрирани рекордни 641 случаи на Ковид-19 за 24 часа, починати 12 лица

СКОПЈЕ

Во Република Северна Македонија во последните 24 часа регистрирани се 641 нови случаи на коронавирусот (Ковид-19), што е рекордна бројка на регистрирани случаи на овој вирус во земјава во едно деноноќие. Со ова вкупната бројка на регистрирани случаи со Ковид-19 се искачи на 24.836, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Министерството за здравство соопшти дека се починати 12 лица, со што вкупната бројка на починати од овој вирус во земјата се искачи на 862.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 233 оздравени пациенти од Ковид-19, со што вкупната бројка на оздравени пациенти изнесува 17.905.

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6.069.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а досега во земјата се направени вкупно 226.612 тестирања на овој вирус.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın