Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Починаа 15 лица, регистрирани 628 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство соопшти дека се починати 15 лица, со што вкупната бројка на починати од овој вирус во земјата се искачи на 949.


Admir Fazlagic   | 27.10.2020
Северна Македонија: Починаа 15 лица, регистрирани 628 нови случаи на Ковид-19

СКОПЈЕ

Во Република Северна Македонија во последните 24 часа регистрирани се 628 нови случаи на коронавирусот (Ковид-19), со што вкупната бројка на регистрирани случаи со овој вирус во земјата се искачи на 27.827, пренесува Агенција Анадолија (АА).


Министерството за здравство соопшти дека се починати 15 лица, со што вкупната бројка на починати од овој вирус во земјата се искачи на 949.


Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти од Ковид-19, со што вкупната бројка на оздравени пациенти од почетокот на епидемијата во земјата достигна 19.479.

Во моментов бројот на активни случаи во земјата е 7.399.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања на Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın