Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Од Ковид-19 починаа 46 лица, регистрирани сe 687 заразени

Во моментот, бројот на активни случаи со Ковид-19 во земјата е 20.836

Ekipa   | 11.04.2021
Северна Македонија: Од Ковид-19 починаа 46 лица, регистрирани сe 687 заразени

СКОПЈЕ (АА) - Во последните 24 часа во Република Северна Македонија регистрирани се 687 нови случаи на коронавирусот, Ковид-19, со што вкупната бројка на евидентирани случаи од почетокот на епидемијата во земјата порасна на 141.844, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Од последици предизвикани од коронавирусот во истиот период починаа 46 лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 4.228.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.347 оздравени пациенти од Ковид-19, додека вкупната бројка на излекувани изнесува 116.780.

Во моментот, бројот на активни случаи со Ковид-19 е 20.836.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се реализирани 3.050 тестирања за Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 669.141 тестирање.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın