Балкан, Коронавирус

Северна Македонија: Во последните 24 часа регистрирани 347 нови случаи на Ковид-19

Од последици предизвикани од Ковид-19 во последното деноноќие починаа 11 лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 2.779.

Furkan Abdula   | 23.01.2021
Северна Македонија: Во последните 24 часа регистрирани 347 нови случаи на Ковид-19

СКОПЈЕ

Во последните 24 часа во Република Северна Македонија регистрирани се 347 нови случаи на коронавирусот (Ковид-19) кои ја зголемија вкупната бројка на евидентирани случаи од почетокот на епидемијата во земјата на 90.471, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Од последици предизвикани од Ковид-19 во последното деноноќие починаа 11 лица, со што билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 2.779.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од Ковид-19, a вкупната бројка на излекувани изнесува 76.423.

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Северна Македонија изнесува 11.269

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се реализирани 2.013 тестирања за Ковид-19, а досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın