Балкан, Коронавирус

Косово: Уште 16 пациенти починаа од Ковид-19

Во последните 24 часа се тестирани 475 примероци сомнителни на коронавирусот, од кои 196 се позитивни

Zylfije Adem Jakupi   | 06.08.2020
Косово: Уште 16 пациенти починаа од Ковид-19

ПРИШТИНА

Во Косово во последните 4 часа починаа 16 пациенти од последиците на коронавирусот (Ковид-19), со што бројот на смртните случаи се зголеми на 300, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според податоците на Националниот институт за јавно здравје на Косово тестирани се 475 примероци сомнителни на коронавирусот, 196 резултирале позитивно.

Досега вкупно се тестирани 39.278 примероци, од кои 9.688 биле позитивни на Ковид-19. Во последните 24 часа излекувани се 134 лица, со што бројот на оздравени се зголеми на 5.480, а моментално се активни 3.908 случаи на Ковид-19.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın