Балкан, Коронавирус

Косово: Бројот на откриени случаи на Ковид-19 надмина 55.000

Во соопштението се вели дека се дијагностицирани уште 296 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени со коронавирусот во земјата од почетокот на епидемијата се искачи на 55.135.

Agim Sulaj   | 15.01.2021
Косово: Бројот на откриени случаи на Ковид-19 надмина 55.000

ПРИШТИНА

Во Косово како последица на новиот вид коронавирус (Ковид-19) во изминатите 24 часа починаа седум пациенти, со што вкупниот број смртни случаи во земјата порасна на 1.399, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Информацијата преку соопштение ја потврди Националниот институт за јавно здравје на Косово.

Во соопштението се вели дека се дијагностицирани уште 296 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени со коронавирусот во земјата од почетокот на епидемијата се искачи на 55.135.

Во последните 24 часа во Лабораторијата за молекуларна микробиологија се направени 1.659 тестирања за Ковид-19, а од почетокот на епидемијата во Косово реализирани се вкупно 205.352 тестирања.

Од коронавирусот во Косово оздравеа вкупно 48.572 лица. Во моментов во земјата има 5.164 активни случаи.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın