Балкан, Коронавирус

Ковид-19 во Косово: Детектирани 260 новозаразени, починаа 3 лица

- Во моментов во Косово има 6.706 активни случаи на заразеност со коронавирус

Zylfije Adem Jakupi   | 22.02.2021
Ковид-19 во Косово: Детектирани 260 новозаразени, починаа 3 лица

ПРИШТИНА

Последните 24 часа во Косово се детектирани 260 лица позитивни на новиот тип на коронавирус (Ковид-19) од 3.104 тестирани примероци, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Националниот институт за здравје на Косово соопшти дека 3 лица починале како последица на заразеност со Ковид-19.

Од почетокот на епидемијата досега тестирани се 289.004 лица, од кои 66.640 лица биле позитивни на коронавирус. Во последното деноноќие оздравеа 190 пациенти, вкупно 58.359 од почетокот на заразата во оваа земја.

Вкупниот број на починати од Ковид-19 во Косово изнесува 1.575 лица. Во моментов во оваа земја има 6.706 активни случаи на заразеност со коронавирус.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın