Балкан, Коронавирус

Во Косово регистрирани 529 новозаразени со Ковид-19, починаа 12 лица

- Во моментов во Косово се активни 13.944 случаи на зараза со Ковид-19

Zylfije Adem Jakupi   | 11.04.2021
Во Косово регистрирани 529 новозаразени со Ковид-19, починаа 12 лица

ПРИШТИНА

Во Косово во последните 24 часа детектирани се 529 случаи на зараза со новиот тип коронавирус (Ковид-19) од тестирани 4.413 примероци сомнителни на коронавирусот, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Од почетокот на епидемијата досега тестирани се 475.417 примероци за кои постоел сомнеж за Ковид-19, од кои 97.996 биле позитивни.

Националниот институт за јавно здравје на Косово соопшти дека во последното деноноќие од последиците предизвикани од коронавирусот починале 12 лица, зголемувајќи ја вкупната бројка на починати на 1.988.

Во последните 24 часа оздравеа 503 лица, вкупно 82.064 од почетокот на пандемијата во Косово. Во моментов во оваа земја се активни 13.944 случаи на зараза со Ковид-19.
На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın