Балкан

„Културното наследство на народите на Балканот е промотор во светот"

„Културното наследство на народите на Балканот е промотор во светот"

Претставникот на Министерството за култура на Северна Македонија, Афет Јашари, изјави дека состанокот од ваков вид е од големо значење, и изрази уверување дека ваквите иницијативи ќе наидат на разбирање на државните институции

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата: „Ги победивме, но не целосно ги поразивме"
22.04.2019

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата: „Ги победивме, но не целосно ги поразивме"

Кандидатката на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Силјановска-Давкова во своето обраќање најави и предизвикување на „нова демократска бура“, додавајќи дека не случајно претседателските избори ги поврзува со предвремени парламентарни избори

Пендаровски: Вечерва во првиот круг води концептот „Заедно напред“
22.04.2019

Пендаровски: Вечерва во првиот круг води концептот „Заедно напред“

„Благодарам за мнозинската поддршка што ми ја дадовте мене и на овој концепт „Заедно напред“ уште во првиот изборен круг. Јасна е мнозинската поддршка од граѓаните Македонци, Албанци, Турци, Бошњаци, Срби, Власи, Роми и други“, истакна Пендаровски

Претседателски избори: Пендаровски и Силјановска-Давкова ќе се натпреваруваат во вториот круг
22.04.2019

Претседателски избори: Пендаровски и Силјановска-Давкова ќе се натпреваруваат во вториот круг

Пендаровски, кандидат поддржан од владејачката коалиција предводена од СДСМ) тесно води со 42,84 проценти против Силјановска-Давкова, кандидат поддржан од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, која освои 42,24 проценти, од вкупниот број гласови

Река: „На противкандидатите им посакувам успешна изборна трка во вториот круг“
22.04.2019

Река: „На противкандидатите им посакувам успешна изборна трка во вториот круг“

Според прелиминарните резултати, Блерим Река нема да учествува на вториот круг на претседателските избори кои ќе се одржат на 5 мај оваа година

Изедначена трка меѓу претседателските кандидати Пендаровски и Силјановска-Давкова
22.04.2019

Изедначена трка меѓу претседателските кандидати Пендаровски и Силјановска-Давкова

Во моментов кандидатот владеачката коалиција е во предност со освоени 42,67% од гласовите, додека кандидатката на македонската опозициска коалиција заостанува 0,1%, освојувајќи 42,57%.