Svijet

Hassouna je na prestižnom takmičenju Sony World Photography Awards 2019 serijom fotografija o protestima Palestinaca osvojio treće mjesto u kategoriji dokumentarne fotografije

Nour Mahd Ali Abu Aisha,Zeynep Hilal Karyağdı   | 18.04.2019
Fotoreporter AA Hassouna fotografijama o protestima Palestinaca osvojio treće mjesto Foto: Mustafa Hassona - Anadolu Agency

Gaza

Fotoreporter Anadolu Agency (AA) Mustafa Hassouna je fotografijama o protestima Palestinaca na granici Gaze i Izraela osvojio treće mjesto na izboru najboljih fotografija Sony World Photography Awards 2019, javlja Anadolu Agency.

Hassouna je na ovom prestižnom takmičenju serijom fotografija o protestima Palestinaca osvojio treće mjesto u kategoriji dokumentarne fotografije.

Ovim uspjehom Hassouna je po četvrti put tokom 2019. godine osvajao nagrade na međunarodnim takmičenjima najboljih fotografija.

Podsjetimo, posebnu pažnju javnosti je ranije privukla njegova fotografija na kojoj se vidi mladi Palestinac koji tokom protesta u jednoj ruci drži palestinsku zastavu, a u drugoj praćku. Ova fotografija je dosad nekoliko puta osvajala međunarodne nagrade za najbolju fotografiju.

Fotografija je korištena u brojnim svjetskim medijima, a postala je i simbol palestinskog otpora.

Mnogi su fotografiju uporedili s djelom francuskog slikara Eugena Delacroixa "Sloboda vodi narod", koje datira iz davne 1830. godine.

Fotoreporter Hassona je u oktobru prošle godine zabilježio fotografiju tokom palestinskih protesta protiv nezakonite izraelske blokade Gaze, a na društvenim mrežama ova fotografija se našla uz čuveno djelo francuskog slikara Eugena Delacroixa "Sloboda vodi narod", koje simbolizuje Francusku revoluciju.

Detalj koji se ističe kao bitna sličnost fotografije i slike su palestinska zastava i praćka u rukama mladog Palestinca, te zastava Francuske i puška sa izvučenim bajonetom u rukama Francuskinje na slici "Sloboda vodi narod".

Članke i tekstove o fotografiji Mustafe Hassone objavili su brojni svjetski mediji, prvenstveno Al Jazeera English i britanska televizija BBC.

Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.