Svjetski kup u skijanju: Schiffrin ostvarila desetu ovosezonsku pobjedu

Do kraja ove sezone Svjetskog kupa ostalo je još 18 trka, pa se čini da bi Mikaela Schffrin mogla srušiti rekord legendarne švajcarske skijašice Vreni Schneider, koja je u sezoni 1998/99 slavila u 14 navrata

Dejan Maksimovic  | 15.01.2019 - Update : 15.01.2019

Sarajevo

KRONPLATZ (AA) – Amerikanka Mikaela Shiffrin nastavila je ovosezonsku dominaciju u Svjetskom kupu. Ovoga puta slavila je u veleslalomu u italijanskom Kronplatzu te tako stigla do čak desete pobjede u sezoni, prenosi Anadolu Agency (AA).

Schiffrin je bila izuzetno ubjedljiva u prvoj vožnji u kojoj je stekla nedostižnu prednost od više od sekunde. U drugoj se rutinski spustila niz stazu bez rizika i slavila sa sekundom i 21 stotinkom ispred drugoplasirane Francuskinje Tesse Worley. Treće mjesto zauzela je domaća skijašica Marta Bassino koja je za pobjednicom zaostala sekundu i 57 stotinki.

Nevjerovatno zvuči podatak da je američka skijašica slavila u više od polovine do sada odvezenih trka Svjetskog kupa. Održano ih je 19, a Schiffrin je slavila u deset, i to ne samo u tehničkim disciplinama slalomu i veleslalomu, nego ima i dva trijumfa u superveleslalomu. Do kraja ove sezone Svjetskog kupa ostalo je još 18 trka, pa se čini da bi Schffrin mogla srušiti rekord legendarne švajcarske skijašice Vreni Schneider, koja je u sezoni 1998/99 slavila u 14 navrata.

Naravno, Amerikanka ubjedljivo vodi u ukupnom poretku Svjetskog kupa sa 1.394 boda, čak 496 više od drugoplasirane Slovakinje Petre Vlhove. Schiffrin vodi i u trci za Mali kristalni globus u slalomu, veleslalomu i superveleslalomu.