• 28.08.2015 CUMA
  • ALTIN 105.8100
  • EUR 3.3000
  • USD 2.9300

TMSF'den offshore açıklaması

10 Nisan 2012 13:30 (Son güncelleme 10 Nisan 2012 18:13)

TMSF, Fon'un offshore hesabı bulunan bankaların ödemediği mevduatların sorumluluğunu üstlenmesi gibi bir durumun bulunmadığını bildirdi.

İSTANBUL - Yıldız Taşdelen Erli

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), deniz aşırı hesabı bulunan bankaların ödemediği ya da ödeyemediği mevduatların sorumluluğunun TMSF'ye yükleneceğine dair bir hukuki karar bulunmadığını da duyurdu.  TMSF'den AA'ya yapılan açıklamada, bir mudinin Bursa 2. İcra Müdürlüğü'nün 2010/17464 E. sayılı dosyasından başlatılan icra takibi sonucunda ING Bank AŞ'nin sorumlu tutulduğu, bankanın Bursa Heykel Şubesi'nde haciz işlemleri başlatılması üzerine icra müdürlüğü hesabına banka tarafından dosya borcu olan 1 milyon 278 bin 391,67 lira ödendiği, hisse devir sözleşmesinden dolayı Fon'a 1 milyon 278 bin 391,67 lira muhtıra tutarının ödenmesi hususunda tebliğ yapıldığı hatırlatıldı.  Yargıtay'ın sorumlu tutmadığı ve TMSF'nin yasal yükümlülüğü olmamakla birlikte bankadan hacizle tahsil edilen söz konusu tutarın, bankanın satışı ile ilgili hisse devir sözleşmesi kapsamında Fon'un her türlü yasal hakları (iade, tazmin vesaire dahil) saklı tutularak bankaya ödenmek zorunda kalındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:  ''TMSF'nin offshore hesabı bulunan bankaların ödemediği mevduatların sorumluluğunu üstlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Egebank Off-Shore Ltd., Yurt Security Off-Shore Bank Ltd. ve Efektifbank Off-Shore Ltd'nin hisse devir sözleşmesinden doğan bir ödemenin ING Bank AŞ'ye yapılması söz konusudur. Deniz aşırı hesabı bulunan bankaların ödemediği ya da ödeyemediği mevduatların sorumluluğunun TMSF'ye yükleneceğine dair bir hukuki karar bulunmamaktadır.''

Offshore paralarına ödeme yolu

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin ''Yurtbank'ın offshore bankası olan Yurt Security Off-Shore Bank'ta hesabı bulunan kişiye zararının faiziyle birlikte ödenmesine'' karar vermesi sonucu ING Bank'ın offshorezede'ye yaptığı 1,2 milyon liralık ödemeyi talep ettiği Tasarruf TMSF'nin yaptığı itiraz reddedilmişti.
Yurt Ticaret ve Kredi Bankası AŞ (Yurtbank) Bursa Şubesi müşterilerinden Mücdat Mançu tarafından, Yurtbank aracılığıyla Yurt Security Off-Shore Bank Ltd'ye (Yurt Security Off-Shore Bank) yatırdığı 204 bin 198,05 liralık tutarın iadesi talebiyle Bursa 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin dosyasından Ali Balkaner, ING Bank AŞ (Yurtbank), Hazine Müsteşarlığı ve Fon aleyhine açılan dava sonucunda mahkemenin kararı ile davanın Hazine Müsteşarlığı ve TMSF açısından husumet nedeniyle, Oyakbank AŞ (ING Bank AŞ) ve Ali Balkaner yönünden zamansız açılmış olması nedeniyle reddine dair karar verilmişti.

 

 

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
70