• 31.08.2015 PAZARTESİ
  • ALTIN 105.8100
  • EUR 3.2700
  • USD 2.9170

Yeri geldiğinde tutanaklar açıklanacak

19 Mart 2013 12:14 (Son güncelleme 19 Mart 2013 14:47)

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinin hassasiyeti dolayısıyla az açıklama yaptığını vurgulayarak, yeri geldiğinde İmralı'da yapılan görüşmelere ait tutanakların açıklanacağını bildirdi.

TBMM

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Panorama 1453 gibi Çanakkale'de de Panorama 1915'i yapacaklarını söyledi.

Erdoğan, '' Çanakkale Zaferi okumasını bilenler için görmesini bilenler için idrak kabiliyeti olanlar için bizim millet vasfımızı perçinlediğimiz bizim adeta şehitlerin kanıyla millet tarifini yaptığımız yer olmuştur. Millet nedir? Bu soruyu soranlara şunu söyledik; milletÇanakkale ruhudur diye cevap verdik. Bundan sonra da milleti biz böyle tanımlayacağız'' dedi.

35 ayrı şehitlik tespit ettik

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Şehitler Abidesi'ni, Namazgah Tabyası'nı, Yahya Çavuş Şehitliği'ni, Ertuğrul Tabyası'nı, Rumeli Mecidiye Tabyası'nı hep bu süreçte restore ettik. Gelibolu'da 35 ayrı şehitlik tespit ettik. Hepsiyle ilgili düzenlemelere başladık. Bunlardan 14 tanesinde isim belirleme çalışmaları tamamlandı, diğerlerinde de çalışmalar devam ediyor.
Sadece Türkiye içindeki şehitliklerimize sahip çıkmakla da kalmadık. Myanmar'dan Kudüs'e, Zigetvar'a, Saraybosna'ya kadar, nerede şehitlerimiz varsa, şehidimiz varsa oraya ulaştık, o şehitliklere, o  hatıralara sahip çıktık.''

Alparslan türbesi
Güzel bir müjdeyi ve önemli bir gelişmeyi paylaşmak istediğini belirten Başbakan Erdoğan, ''Türkmenistan Devlet Başkanı Muhammedov'un kendi isteği üzerine, Türkmenistan'ın Merv şehrinde bulunan Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan'ın mezarını tespit edip burada bir türbe yapılması konusunda çalışmaları başlattık. Önümüzdeki günlerde inşallah bununla ilgili protokol imzalanacak, TİKA eliyle bu mezarı da tespit edecek ve Sultan Alparslan'a yaraşır bir türbeyi orada inşa edeceğiz'' diye konuştu.

Rize'nin tulumuna da gayda dersiniz

Erdoğan, CHP'nin Suriye politikasını eleştirirken, ''Bunların ne içtiklerini gerçekten merak ediyorum. CHP Genel Başkanı bir röportajında ne içtiklerini söylemiş, meğer rakıyı sulu içiyorlarmış. Biliyorsunuz ben Rizeliyim, İstanbul'da doğdum, büyüdüm. Diyorum ki siz böyle içmeye devam ederseniz elbette Rize'nin tulumuna da çıkar Gayda dersiniz. Benim Mardin'de söylediğimi Rize'de söyleyememekle itham ediyor. Ben Mardin'de söylediğimi de Rize'de de söylerim Sayın Kılıçdaroğlu. Ama sen Rize'ye gidiyorum deyip İskoçya'ya gidersen ne ben şaşırırım ne de millet şaşırır. Bunlar elif görse mertek, tulumu görse gayda, zurnayı görse trompet zanneder. Bunların durumu bu'' diye konuştu.

Yeri geldiğinde tutanaklar açıklanacak

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinin hassasiyeti dolayısıyla az açıklama yaptığını vurgulayarak, yeri geldiğinde İmralı'da yapılan görüşmelerin tutanaklarının açıklanacağını bildirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ''İmralı'nın gazetelerde yayınlanan ifadelerinin Cumhuriyet tarihinin en utanç verici belgesi olduğunu'' ifade ettiğini belirten Erdoğan, ''Sayın Kılıçdaroğlu, o yayınlanan ifadeler belge değil. Hiç bir belge niteliği de taşımıyor. Önce bunu öğrenmesini istiyorum, bunu bilmen lazım. Çünkü belge ile bilgiyi veya iddiayı hala öğrenemedin'' dedi. 

MHP'ye eleştiri
Erdoğan, ''MHP terör meselesinin bitmemesi için elinden ne geliyorsa yapıyor. Gerçek ve ülkesini seven bir milliyetçi, bu ülkenin tarihini, ecdadını bilen bir milliyetçi, her an korkularla yaşamaz. Bunlar her an korkuyla yaşıyor ve çevrelerine de sürekli korku pompalıyor'' dedi.

Nevruz umut olsun

Erdoğan, Mart ayının düşen cemre, ısınan hava, yeniden dirilen tabiatla baharın, dirilişin, uyanışın ve umudun ayı olduğunu belirterek, ''Biz diyoruz ki bu nevruz, umut olsun. Bu nevruz çözüm sürecine adeta bir tohumlama olsun. Bu nevruz, gülen yüzlerinin arttığı adeta arttığı, adeta zirve yaptığı bir nevruz olsun'' dedi.

Milletvekilleri ve dinleyiciler, İstiklal Marşı'nın son dört kıtasını okuyan Erdoğan'a ''hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal'' dizesine ayağa kalkarak eşlik etti  ve kendisini uzun süre alkışladı. Erdoğan da milletvekilleriyle birlikte alkışlara katıldı. 

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
63