• 02.09.2015 ÇARŞAMBA
  • ALTIN 107.7900
  • EUR 3.3220
  • USD 2.9510

Finans muhabirliği için yoğun talep

25 Temmuz 2012 10:11

Anadolu Ajansı, ekonomi ve finans kurumlarıyla ''finans muhabiri'' yetiştirecek. Başarılı katılımcıların AA'da istihdam edileceği programa başvurular bugün sona eriyor.

ANKARA 

Türkiye ekonomisi, dünyadaki en iyi 10 ekonomi arasına girme hedefine adım adım yaklaşıyor. ekonomideki gelişmeleri ve finans sektöründeki değişimi etkin bir şekilde izlemek için; iyi donanımlı ve alanına hakim habercilere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Ekonomi ve finans alanında yaşanan değişimin farkında olan Anadolu Ajansı "100. yıl vizyonu" çerçevesinde 4 yıl içinde 11 dilde yayın yaparak tüm dünyada etkin bir habercilik yapmayı planlıyor. Bu hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyulacak yeni nesil haberci kadrosunu yetiştirmek üzere kurulan Anadolu Ajansı Haber Akademisi, Türkiye'nin en önemli ekonomi ve finans kurumlarıyla birlikte "finans muhabiri" yetiştirecek. Eğitimleri; Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Türkiye İstatistik Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Sermaye Piyasası Kurumu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın yetişmiş kadrolarıyla birlikte Anadolu Ajansı yöneticileri ve gazeteciler verecek.

Finans Haberciliği Sertifika Programı'na katılanlar toplamda 420 saat eğitim görecek.
Şu ana kadar çok sayıda başvuru alınan sertifika programı için, yoğun talep olduğu belirtiliyor. Eğitim sonrası başarılı olan katılımcılar arasından seçilenler Anadolu Ajansı'nda istihdam edilecektir.

ONLINE BAŞVURU FORMU: TIKLAYIN

Dersler

Finans Haberciliği Sertifika Programına katılanlar,1. Ay "Ajans Haberciliği" derslerini görecek. Katılımcılar bir ay boyunca; 11 başlıkta 124 saati teorik, 16 saati uygulama, ayda 140 saat "Ajans Haberciliği" temel eğitiminden geçecek.

Dersler yeni medya, özel haber, etkili iletişim, fotoğraf (izleme, işleme, iletim), görüntü (izleme, işleme, iletim), haber yazma teknikleri, etkin ve hızlı okuma, kurum kültürü, haberde hukuk kriterleri, röportaj teknikleri, uygulama–klavye (10 parmak daktilo yazma) konuylarında olacak.

Finans Muhabirliği Sertifika Programının ikinci ayında ise katılımcılar; 16 ayrı başlıkta ayda 132 saati teorik, 8 saati uygulama eğitimi olmak üzere 140 saat yoğunlaştırılmış eğitim alacaklardır.

İkinci ay dersleri ise mikro ekonomi haberciliği, finans habercisinin nitelikleri ve çalışma koşulları, finans ve ekonomi haber kaynakları, finans ve ekonomi haberi izleme/yazım teknikleri, veri haberciliği, borsa haberciliği, ulusal/uluslararası ekonomi ve finans kuruluşları bürokrasi), merkez bankası finans ve ekonomi terimleri, Türkiye finans yönetimi, kamu finansmanı, bankacılık sektörü, sermaye sektörü, sigortacılık sektörü, Türkiye ekonomisi, küresel ekonomi, Türkiye'de maliye politikaları, İngilizce finans haberciliği yazım teknikleri, grafik ve veri eğitimi uygulama konularını kapsayacak.

Eğitimin üçüncü ayında katılımcılar yoğunlaştırılmış bir şekilde 112 saat uygulama eğitimine tabi tutulacak. Finans Muhabirliği Sertifika Programı'nın toplamında ise katılımcılar; 284 saat teorik, 136 saat uygulama eğitimi almış olacak.

Başvuru şartları 

1- Aşağıda belirtilen İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri başta olmak üzere onlara bağlı 4 yıllık bölümlerden (örgün eğitim) mezun olmak,
Finans
Maliye
Bankacılık
İşletme
İktisat
Ekonomi, ekonometri
Yönetim bilimleri
Dil bilimleri, filoloji, mütercim–tercümanlık
Sermaye piyasası
Çalışma ekonomisi
Uluslararası girişimcilik
İş idaresi
İstatistik
Endüstri mühendisliği
Muhasebe
Dış ticaret, uluslararası ticaret
Uluslararası işletmecilik
Pazarlama
İthalat ihracat
2- 35 yaşını aşmamak,
3- İyi derecede yabancı dil bilmek 

3 Eylül'de başlıyor

Anadolu Ajansı Haber Akademisi, Finans Haberciliği Sertifika Programı eğitimine; 03 Eylül 2012 tarihinde başlayacak. Eğitimler hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Eğitim boyunca ders sonrası sosyal etkinlik çerçevesinde konuşmalar gerçekleşecek. 

Eğitim boyunca katılımcılara İngilizce haber yazımı kuralları anlatılacak ve uygulamalı haber yaptırılacak. Uygulama eğitimleri; haber, özel haber, İngilizce haber ve fotoğraf altı yazımı, röportaj, araştırma haber çalışmaları, fotoğraf/görüntü çekimi, işleme ve iletimi konularını kapsayacak. 

Öğrenciler; gördükleri derslerden; teoride sınav, uygulamada ise yazdıkları haber, araştırıp ürettikleri özel haber, çektikleri fotoğraf ve görüntü üzerinden not alacak.
Program sonunda öğrencilerin performansı kriterler üzerindeki değerlendirilerek başarılı olanlara sertifika verilecek. 

Sertifika programı boyunca öğrencilerden alınacak yemek, kırtasiye ve organizasyon ücreti daha sonra ilan edilecek. Eğitimler AA Genel Müdürlüğü binasındaki dersliklerde, uygulama eğitimleri ise Genel Müdürlük haber birimleri ile bölge ve büro müdürlüklerinde olacak.

Başvurular nasıl yapılacak?

Adaylar başvurularını www.aahaberakademisi.com adresindeki formu doldurarak ve son bir ay içerisinde çekilmiş fotoğraflarını ekleyerek yapabilecek. Eksik doldurulan formlar değerlendirmeye alınmayacak. Elden ve postayla başvuru kabul edilmeyecek.

Başvuru formları üzerinde yapılacak değerlendirmeden sonra adaylar mülakata çağrılacak. Mülakatlar Türkçe ve İngilizce olarak yapılacak. Mülakatı başarıyla geçenlerin isimleri web sitesinden ilan edilecek.

İlan ve başvuru takvimi

Başvuru bitiş tarihi: 8 Ağustos 2012
Başvuru formlarını değerlendirme: 9-11 Ağustos 2012
Tasnif edilen formlar ve adayların mülakata çağrılması: 12-17 Ağustos 2012
Akademiye kayıt yapacak öğrencilerin ilanı: 22 Ağustos 2012
Akademi kayıt işlemleri: 25 -31 Ağustos 2012

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
63