• 05.09.2015 CUMARTESİ
  • ALTIN 108.5500
  • EUR 3.3550
  • USD 3.0080

Sağlık Bakanlığı'ndan bitkisel ürün uyarısı

17 Mayıs 2012 17:51 (Son güncelleme 17 Mayıs 2012 17:58)

Bakanlıktan bitkisel ürünlerle ilgili yapılan uyarıda, sanatçıların tanıtım için getirilen ürünler hakkında titiz davranmaları istendi.

ANKARA

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son aylarda yapılan denetimlerde Solgar, Phytopharma İlaç ve Bitkisel Sağ. Ürün. San. Tic. Ltd. Şirketi, V-Pills, Vrl-rex, Orviax, Hekimzade Ürünleri, X-Tra Gel Kapsül, Elma-Krom Kapsül gibi ürünlerin endikasyon belirtilerek halkı yanıltıcı satış ve tanıtımının yapıldığı bildirildi.
Bitkisel ürünlerin özellikle çocuk, hamile, yaşlı ve ergenlik çağındaki gençlerde, cerrahi müdahaleden geçmiş hastalarda, beklenenden çok daha farklı veya çok daha artmış oranlarda etki gösterebildiği uyarısının dile getirildiği açıklamada, bitkisel ürünler ve gıda takviyelerinin ilaçlarla birlikte kullanılması halinde dikkat edilmesi ve uzman hekim ve eczacılara danışılması istendi.
Vatandaşların yanıltıcı tanıtımlara itibar etmemeleri gerektiği ifade edilen açıklamada, ''Toplumumuzca tanınan sanatçılarımızın, kendilerine tanıtım için getirilen ürünler hakkında çok titiz davranmaları, olası sağlık problemlerinde isimlerinin yıpranmaması adına önem teşkil etmektedir'' ifadesine yer verildi.

RTÜK'e bildirildi
RTÜK ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yazılan yazılarda söz konusu ürünlerin reklamlarının durdurulmasının talep edildiği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan da bu ürünlerin ruhsatlarının iptali istendiği kaydedilen açıklamada, Reklam Kurulu tarafından ürün reklamlarının durdurulmasına ve idari para cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
69