• 01.08.2015 CUMARTESİ
  • ALTIN 98.4600
  • EUR 3.0530
  • USD 2.7800

Diyarbakır'da leopar saldırısı

03 Kasım 2013 20:38 (Son güncelleme 04 Kasım 2013 12:29)

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde bir çobana saldıran leopar av tüfeğiyle vurularak öldürüldü.

DİYARBAKIR 

Çınar'a 10 kilometre uzaklıktaki Solmaz köyünde kuzeni Mahmut Kaplan ile köyün kırsalında hayvanlarını otlatan Kasım Kaplan (29), arkadan üzerine atlayan bir leoparın saldırısına uğradı. Boğuşma sırasında Mahmut Kaplan, av tüfeğiyle ateş ederek leoparı öldürdü. 

Yaralanan Kasım Kaplan, köye gelen sağlık ekipleri tarafından Çınar Devlet Hastanesine götürüldü. Kolundan ve sırtındaki 5 yerinden aldığı pençe darbesiyle yaralanan Kaplan, tedavinin ardından taburcu edildi.

1,5 metre yükseklikten yuvarlandık

Çoban Kaplan, sabah hayvanlarını otlatmak üzere kırsal alana gittiklerini belirterek, şunları anlattı:

"Kayalık bir yerde dururken aniden arka taraftan birşey üzerime atladı. Ne olduğunu anlamadığım bir hayvanla 1,5 metre yükseklikten aşağıya düştük ve yaklaşık 10 metre yuvarlandık. Düştüğümüz yerde tekrar üzerime atladı. Pençe darbeleriyle yaralanmıştım. Kısa mesafede uzaklaşmayı başardığım anda Mahmut Kaplan av tüfeğiyle ateş ederek hayvanı öldürdü. Daha sonra beni hastaneye götürdüler. Dikiş atıktan sonra kuduz ihtimaline karşı iğne yaptılar." 

İlk kez görülüyor

Köyde leoparı inceleyen Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Fen Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biricik, duyum üzerine Solmaz köyüne geldiğini ifade ederek, "Bu bir leopar, nadir bir durum yaşıyoruz. 2010 yılında Siirt'te bir tane vurulmuştu. Doğrulanmış tek kayıt oydu. Leoparın hangi cinsi olduğu yapılacak incelemeden sonra belirlenecek" dedi.

Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Erdal Seven ise ihbar üzerine ekiplerin köyde leoparı incelediğini dile getirerek, "İlk kez görülüyor. Leoparların İran'da yaşadığını biliyoruz. Gezginci bir hayvan türü olan leoparın buraya nasıl geldiğini bilmiyoruz. Bugüne kadar Diyarbakır'da hiçbir leopar görülmemiş. Leoparı, incelenmek üzere Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne getirdik" diye konuştu.

Doku örnekleri TÜBİTAK'a gönderildi

Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Erdal Seven, gazetecilere yaptığı açıklamada, DÜ Veterinerlik Fakültesi'nde leopardan alınan gen ve doku örneklerinin TÜBİTAK'a gönderildiğini söyledi.

"Soruşturma başlattık"

Yapılan ilk incelemede leoparın genç ve erkek olduğunun belirlendiğini kaydeden Seven, "Leopar geçmişte İran ve Irak'ta görülmüş. Son olarak da Siirt'te 2010 yılında sadece postu görülmüş. Orada öldüğü söyleniyor. Ancak canlı olarak görülmemiş. Leoparın görülmesi Diyarbakır'ın yaban hayatı adına sevindirici bir olaydır. Ancak vurularak öldürülmesi üzücüdür" dedi.

Konunun detaylı bir şekilde araştırıldığını ifade eden Seven, şöyle konuştu:

"Leoparın ölü ele geçirilmesi olayı ile ilgili soruşturma başlattık. Görevli arkadaşlarımız gerekli incelemeleri yapıyor. İnceleme sonucunda kanun hükmü ne gerektiriyorsa onu yapacağız. Bu tür olaylarda soruşturma yapmak zorundayız. Çünkü öldürülen bir hayvan. Konu iyi araştırılmalı. Yaralı bir arkadaşımız var onun da tedavisi yapılıyor."

Leoparın görüldüğü Çınar'ın Solmaz köyünde vatandaşları bu konuda bilinçlendirme çalışması yapacaklarını sözlerine ekleyen Seven, "Leoparı dün DÜ Veteriner Fakültesi'ne getirdik. Halen orada bekletiliyor. Bakanlığın talimatı doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TÜBİTAK ve DÜ incelemelerini sürdürecek. Ölü ele geçirilen leopar keşke öldürülmeden önce tespit edilebilseydi, sevindirici olurdu" diye konuştu.

Bu arada Doğa-Der'den uzman bir ekip inceleme yapmak üzere leoparın görüldüğü köye gitti.

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
63