• 29.08.2015 CUMARTESİ
  • ALTIN 106.5800
  • EUR 3.2780
  • USD 2.9300

"Arap Birliği"nin gündemi Suriye

26 Mart 2013 11:25 (Son güncelleme 26 Mart 2013 14:16)

Arap Birliği'nin 24'üncü Olağan Zirvesi, Katar'da başladı. İki gün sürecek zirvenin ana gündemini Suriye krizi oluşturuyor.

DOHA

Katar'ın başkenti Doha'da başlayan zirveye 22 ülke katılırken, 15 ülke devlet başkanı düzeyinde temsil ediliyor. Zirvede Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) de gözlemci olarak yer alıyor.

Zirvede, Suriye'nin 2011 Kasım ayında askıya alınan üyeliği Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) teslim edildi. 

Koltuğa Hatib oturdu

SMDK Başkanı Muaz el-Hatib, toplantının açılışında, Suriye için tahsis edilen koltuğa oturdu. Suriye'ye ait koltukta, Suriye devriminin ortasında 3 kırmızı yıldızın bulunduğu siyah, beyaz ve siyah bayrağın yer alması dikkati çekti.

Zirvede yaptığı konuşmada, ''Suriye'de katledilen masum insanların tek sorumlusu Esed rejimidir'' diyen Hatib, Esed rejiminin ''Suriye'deki aşırı gruplarla mücadele ettiği'' yönündeki iddialarını yalanlayarak, ''Rusya, Hizbullah ve dış güçlerin rejime verdiği destek nedeniyle Suriye'de yıkım yaşanıyor'' ifadelerini kullandı.

''Ülkesini kimin ve nasıl yöneteceğine Suriye halkı karar verecek'' diyen Hatib, SMDK'nın bütün girişimlerine rağmen Esed rejiminin siyasi çözümden yana tavır almadığını söyledi.

Baş sorumlu Esed

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, ''Başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmadan bölgede istikrar sağlanamamaz'' dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib'in,Suriye halkının resmi temsilcisi olarak zirveye katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Arabi ''Suriye'deki krizin baş sorumlusu Esed rejimidir'' şeklinde konuştu.

SMDK'yı Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıdığını tekrarlayan Arabi, Suriye halkının bütünlüğünün korunması ve Suriyeli sığınmacılara destek olunması çağrısında bulundu.


Irak'tan "Arap Güvenlik Konseyi" önerisi

Irak Cumhurbaşkanı ikinci Yardımcısı Hudayyır Musa el-Huzai, zirvenin açılış konuşmasında, ''Arap ülkelerinde yaşanan sorunların çözümü için, Arap Güvenlik Konseyi kurulmasını öneriyoruz'' dedi.

Suriye'nin imarı

Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani, Suriye'nin BM gözetiminde yeniden imar edilmesi için uluslararası bir kongre düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Konuşmasında Filistinli gruplar arasındaki mutabakata da değinen Al Sani, Hamas ve Fetih hareketleri arasında milli mutabakatın sağlanması amacıyla Kahire'de Mısır'ın başkanlığında bir 'mini Arap zirvesi' düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani, 24. Arap Birliği Zirvesi'nin açılış konuşmasında ayrıca Mısır'ın ekonomik olarak desteklenmesi çağrısında bulundu.

Rohingya Müslümanlarına yardım çağrısı

Zirvede konuşan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da Myanmar'daki Rohingya Müslümanlarının Birleşmiş Milletler'in nitelendirdiği gibi dünya üzerinde en çok baskıya maruz kalan halk olduğunu vurgulayarak, Rohingya Müslümanlarına yardım çağrısında bulundu.

Suriye krizine de dikkati çeken İhsanoğlu, "İİT olarak Suriye krizinin barışçıl yollarla çözümünde ısrarcıyız. Bunun yanında uluslararası topluma ve BM Güvenlik Konseyi'ne şiddetin durması için sorumluluğunu yerine getirme çağrısı yapıyoruz'' diye konuştu.

 

 

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
70