• 03.09.2015 PERŞEMBE
  • ALTIN 107.7900
  • EUR 3.3020
  • USD 2.9670

Takımların ilginç lakapları

08 Nisan 2013 11:41 (Son güncelleme 08 Nisan 2013 11:52)

Galatasaray 'aslan', Napoli 'eşekler', Deportivo La Coruna 'Türkler' lakabıyla övünüyor.

ANKARA - Buğra Ersavaş

Türkiye'de kulüpler genellikle güç ve asaleti temsil eden ''aslan, kaplan, leopar, şimşek'' gibi takma isimler kullanırken, Avrupa'nın bazı kulüpleri birbirinden ilginç lakaplarıyla tanınıyor.

Türkiye'nin 4 büyük kulübünden Galatasaray ''aslan'', Beşiktaş ''kara kartal'', Trabzonspor ''kaplan'' gibi güç ve asaleti temsil eden hayvan figürlerini, Fenerbahçe ise sevimli ''sarı kanaryayı'' lakap olarak benimsemiş durumda.

Türkiye'de ayrıca Ankaraspor ''leopar'', Orduspor ''akıncılar'', Antalyaspor ''kızıl akrepler'', Manisaspor ''tarzanlar'', Bursaspor ''timsahlar'', Gençlerbirliği ''şimşekler'' gibi lakapları kullanıyor.

Avrupa'nın bazı kulüpleri ise Türk taraftarların tercih etmek bir yana, hakaret olarak kabul edebileceği birbirinden ilginç takma isimleri kendilerine yakıştırıyor.
İtalya'nın Napoli takımı ''eşekler'', Chievo kulübü ise ''uçan eşekler'' lakaplarıyla tanınırken, Torino takımı ''boğa'', Inter kulübü de ''engerek yılanları'' lakaplarını taşımaktan gurur duyuyor.
İspanyol ekibi Levante ''kurbağalar'' lakabıyla bilinirken, Genoa ise ''kalın kafalılar'' olarak anılmaktan rahatsızlık duymuyor. İngiltere'de Aston Villa ''kötü adamlar'',  Huddersfield ise ''terrierler'' lakabını kullanıyor. 
Bazı kulüplerin kullandığı lakaplar ise şöyle:  

İtalya'da Juventus ''yaşlı kadınlar'', Napoli, maskotu ''eşek'', AS Roma ''kurtlar'', Lazio ''kartal'', Genoa ''ejderha'', Fiorentina ''Mor Menekşe'', İspanya'da Atletico Madrid ''yatakçılar'', Deportivo La Coruna ''Türkler'' lakabı takıldı. 
Deportivo La Coruna taraftarlarının inanışına göre; Corunalılar, Portekiz sınırına yakınlıklarından dolayı Vigolular'ı ''Portekizliler'' diye çağırdığı için, Vigolular da  misilleme olarak, hakaret etmek amacıyla Corunalılar'a ''Türkler'' demeye başlamış. Ancak Corunalılar bunu benimseyerek ''Türkler'' lakabıyla övünmüşler ve uzun yıllardır sahalarındaki  her maçta mutlaka bir Türk bayrağı açmayı gelenek haline getirmişler.
İngiltere'de Chelsea ''emekliler'', Aston Villa ''kötü adamlar'', Manchester United ''Kırmızı Şeytanlar''.

Adınız:
E-posta adresiniz:
Göndereceğiniz kişinin eposta adresi:
Mesajınız:
61